Legendy Krakowa, inspiracje i historia książki

Wszystko zaczęło się w Krakowie

Mówi się, że w pierwszą książkę autor wlewa własne życie. Myślę, że to prawda, przynajmniej w moim przypadku. W „Szał Vandy” włożyłam bardzo wiele z siebie, jeśli nie wszystko. Powieść powstała z fascynacji legendami Krakowa, w którym mieszkam, oraz z  zamiłowania do natury i biologii, która reprezentuje przyrodę jako nauka. Legendy Krakowa przekształciłam – stały się wariacją i dały początek czemuś większemu...

legendy Krakowa

Zarys świata smoków, czyli o serii i Legendach Krakowa

„Szał Vandy” to pierwsza część serii „Dragonus Cracovus: Biomagia” i zaproszenie do świata smoków. Smoków, które – choć mają skrzydła i zioną ogniem – do złudzenia przypominają ludzi. Dotychczas strzegły budowanej przez wieki cywilizacji – wielkiej, różnorodnej kultury, która przewyższa dorobek człowieka. Dzięki Wandzie Wszechwiedzkiej i zadaniu, jakie jej powierzono, możemy zanurzyć się w tej kulturze i znaleźć tam, gdzie nie stanęła ludzka stopa.

Tom I, czyli „SZAŁ VANDY”

Na pewno zastanawiasz się, o czym opowiada „Szał Vandy”, ale jeśli sądzisz, że smoki to bestie, jesteś w błędzie. Dragonus Cracovus – gatunek jak ludzie rozumny i cywilizowany – kupiły Kraków i zgodnie z Testamentem Smoka Wawelskiego miały do tego prawo. Na czele z królową Zempher pragną odbudować królestwo, gdzie skrzydlate gady i ludzie będą żyć w pokoju i dobrobycie; pragną opowiedzieć legendę swojego przodka, najsłynniejszą legendę Krakowa, na nowo.

legendy krakowskie

Recenzje

"Tak – to mógłby być przełom. Nie spotkałam się jeszcze z taką historią, cechuje ją przede wszystkim ogromna oryginalność (historii, stylu, języka) oraz dystans i coś, czego być może potrzebuje literatura – dalszego czerpania z polskiej historii i legend, chociażby z legend o Krakowie.