Zarys świata smoków, czyli o serii

„Szał Vandy” to pierwsza część serii „Dragonus Cracovus: Biomagia” i zaproszenie do świata smoków. Smoków, które – choć mają skrzydła i zioną ogniem – do złudzenia przypominają ludzi. Dotychczas strzegły budowanej przez wieki cywilizacji – wielkiej, różnorodnej kultury, która przewyższa dorobek człowieka. Dzięki Wandzie Wszechwiedzkiej i zadaniu, jakie jej powierzono, możemy zanurzyć się w tej kulturze i znaleźć tam, gdzie nie stanęła ludzka stopa.

Wrota Drago*zoii, Daash’’dracc i pozostałych smoczych państw otworzą się; prastara Than*curh’’’ssua i Lu*loa zdradzą swoje tajemnice. Żyją tu dumne Dragonus Dragozous, skarlali Nosthrypi, dzikie Murr Merrog czy kochający wiatr Almugarowie. Dzieli ich wszystko – wierzenia, język, nastawienie do ludzi, łączy zaś thaimma, płomień życia. Jedni posługują się wyrafinowaną maszynerią, inni drżą przed Marvehoą Stworzycielką, pierwszym bóstwem smoczego panteonu.

Żadnemu z plemion Dragonus nie jest obojętne, co dzieje się w ich świecie. Gdy pojawia się biomagia, ustalony porządek wali się na łeb i szyję, a smoki – nawet te przywiązane do tradycji i niechętne „bezskrzydłym” – muszą wybrać. Nie jest im łatwo… Kto chciałby wybierać między niepewnością a śmiercią?

Ów wybór zaczyna się w Krakowie i sięga coraz dalej, zmieniając w historię z przeszłości i przyszłości jednocześnie. Historię smoka i człowieka. Opowieść o świecie, który uważaliśmy za nasz, lecz nigdy takim nie był.